MFK's prov & utställningar 2005

Sälen 9-10 april (fjällprov)
Garpenberg 11-12 juni (utställning; KM mm)
Långtora 8-9 oktober (fältprov)
Kaptensgården 15-16 oktober (fältprov)


Garpenberg 11-12 juni 2005

Lördag 11 juni

UTSTÄLLNING
Domare: Ann Carlström

BIS-finalen
BIS-1 GST Vidjoels Hanna Glavari
BIS-2 PT Pålamalmens Xanta Lucia
BIS-3 SUCh Ödebygdens F Dixi (ny utställningschampion!)
BIS-4 IRST Yrar Chicago Hope For Applegrove
BIS 1-4
BIS-final Foto: Margareta Nord

Irländsk setter:
IRST Applegrove Will To Please 1 Valpkl Hp, BIR & BIS Valp (4-6 mån), äg: Lena Argard
IRSH Huntman's Mac Laughlin 1Jkl, 1Jkkl, äg: Inger Hjällström Fredriksson
IRSH Harthavens Johnny The Fox 1 Ökl, 1Ökkl, CK, 1Bhkl, BIM, äg: Anna Karlegård
IRSH Rödskinnets Vilde Ecco 1Ökl, 2 Ökkl, äg: Åsa Bogg Johansson
IRST Yrar Chicago Hope for Applegrove 1 Ökl, 1 Ökkl, CK, 1 Btkl, BIR, BIS-4, äg: Lena Argard

BIR & BIM. Foto: M Nord

Irlänsk röd & vit setter:
IRSV H Workingdogs Artur 1Vetkl Hp, Bästa Veteran 3, äg: Margareta Hultman

Gordon setter:
GSH Mountaineer's Dilinger 1 Valpkl Hp, BIR Valp, BIS 1 (6-9 mån), äg: Monica Berglind
GSH Gordvalls Ego Boy 1 Jkl, 1 Jkkl, CK, Cert, 2 Bhkl, äg: Tomas Carlsson
GSH Gordvalls Echo 1 Chkl, CK, 1 Bhkl, BIM, äg: Stefan Nordin (Best In Weekend!)
GST Winnie 1 Ökl, 1 Ökkl, CK, 2 Btkl
GST Vidjoels Hanna Glavari 1 Vetkl, CK, 1 Btkl, BIR, Bästa Veteran 1, BIS-1, äg: Jane & Joakim Hagström

BIR/BIS & BIM. Foto: M Nord

Engelsk setter:
ESH Björnåns A Zäta 1Ukl, 1 Ukkl, CK, 4 Bhkl, äg: Arne Pedersen,
ESH Falcsagans Basil 1 Ukl, 2 Ukkl, äg: Hans Eklund
ESH Hörkmoen's Snöstorm 1 Jkl, 3 Jkkl, äg: Ulf Johansson
ESH Tallholmens Figaro 1 Jkl, 2 Jkkl, äg: Ulla Jebsen
ESH Vappus Av Årumbo 1 Jkl, 1 Jkkl, CK, Cert, 1 Bhkl, BIM, äg: Gunnar Rangul
ESH Gorkmyrans Albin-Am 1 Ökl, 4 Ökkl, äg: Eleonor Willhans
ESH Klokkerholmen's Sölve-Soot 1 Ökl, 3 Ökkl, äg: Thomas Roslund
ESH Uno De Mont Lievain 1 Ökl, 1 Ökkl, CK, 2 Bhkl, äg: Raul Leturcq
ESH Viaklands Wess 1 Ökl, 2 Ökkl, äg: Marina Bengtsson
ESH Skedoms Gere 1 Vetkl, CK, 3 Bhkl, Bästa Veteran 2, äg: Thomas Carlsson
EST Pärlmossens Asta 1 Junkl, 1 Junkkl, Hp, äg: Gunno Haltorp
EST Björnåns A Magda 1 Jkl, 2 Jkkl, CK, Cert, 3 Btkl, äg: Ulf Johansson
EST Åshamras Jänta 1 Jkl, 3 Jkkl, äg: Gunno Haltorp
EST Ödebygdens F Dixi 1 Jkl, 1 Jkkl, CK, Cert, 1 BTkl, BIR, BIS 2, NY SUCH, äg: Jan-Olof Tano
EST Asmyra's Tesla 1 Ökl, 3 Ökkl, äg: Håkan Elderstig
EST Falcsagans Cajsa 1 Ökl, 2 Ökkl, äg. Helena Weslien
EST Tallholmens Foy 1 Ökl, 1 Ökkl, äg: Anders Åslund
EST Lappvikens Clara 1 Chkl, CK, 1 Btkl, äg: Ulf Johansson

BIR & BIM. Foto: M Nord

Pointer:
PH Västan-Åns Spex 1 Ukl, 1 Ukkl, äg: Gunnel Funkqvist
PH Pax Mariae de Facto 1 Jkl, 2 Jkkl, äg: Fabian Arnberg
PH Västan-Åns Spirou 1 Jkl, 1 Jkkl, äg: Eva-Mia Sjölin
PT Pålamalmens Yvette 1Ukl, 1 Ukkl, Hp, äg: Marian Bengtsson
PT Jo Kjells Frejdiga Freja 1 Jkl, 3 Jkkl, äg: Hans Wickström
PT Pålamalmens Xanta Lucia 1 Jkl, 1 Jkkl, CK, Cert, BIR, BIS-3 äg: Anders Cederström
PT Österviks Go-Too 1 Jkl, 2 Jkkl äg: Pär Gunnar & Christina Svensson
PT Östrviks-GoSun 1 Ökl, 1 Ökkl, CK, 2 Btkl äg: Stépfanie Giesecke
Avelskl Gordo De akelarre 1 Avelskl, äg: Stépfanie Giececke



BIR. Foto: M Nord (ingen BIM i Pointer)

Veteraner
1:a Gordon Setter
2:a Engelsk Setter
3:a Irländsk Röd & Vit Setter

Bästa veteran. Foto: M Nord
Barn med hund - Catarina Odenius med Ivra. Foto: M Nord
Barn med Hund
1:a Catarina Odenius med Ivra - 10 år
På andra plats:
Moa Haltorp 7 år
Claes Björklund 5 år
Sara Björklund 3 år
Max-Igor kajanus 5 år


Juniorhandling
1:a Cecilia Van Kuijl 13 år
2:a Joacium Larsson 11 år

1:a Cecilia Van Kuijl med SUCh Ödebygdens F Dixi
Foto: M Nord

Vinnare av KM i apport
Pointer Ivra?? & Eva Odenius

Best In Weekend!
GSH SUCh Gordvalls Echo & Stefan Nordin

Fler bilder finns på
Bildsidan