MFK's prov & utställningar 2006

  Sälen 8-9 april (fjällprov)
Garpenberg 10-11 juni (utställning; KM mm)
  Långtora 16-17 september (fältprov)
Sälen 23-24 september (fjällprov)
  Kaptensgården 7-8 oktober (fältprov)

Garpenberg 10-11 juni 2006

UTSTÄLLNING
Domare Göran Fastén

BEST IN SHOW
BIS1-4. Foto Margareta Nordh
BIS - 1 EST, J SUCH Lappvikens Clara, äg: Ulf Johansson
BIS - 2 IRSH, J Huntman's Mac Laughlin, äg: Inger Fredriksson
BIS - 3 PH, J Västan-Åns Spirou, äg: Eva-Mia Sjölin
BIS - 4 GSH, J Mountaineer's Chivas, äg: Ann-Kristin Efstratiadis


Best In Show! SUCH Lappvikens Clara & Ulf Johansson

BÄSTA AVELSGRUPP
1. J Falcsagans Daisy med J Falcsagans Bella, Falcsagans Alessi, Falcsagans Atlas, Falcsagans Basil

BÄSTA UPPFÖDARGRUPP
Holmstas Kennels uppfödargrupp. Foto Maud Matsson
1. Holmstas Kennel: med Holmstas Sorro, Holmstas Saga, Holmstas Scilla
och Holmstas Signe med uppfödare Bengt Öström

2. Falcsagans Kennel med J Falcsagans Bella, Falcsagans Alessi, Falcsagans Atlas, Falcsagans Basil, uppfödare: Margareta Nord & Åke Johnsson

BÄSTA VETERAN
Foto Margareta Nord
1. IRSH Red Tails Zulu Warrior, äg: Fredrik Wilén
2. EST J SUCH, LP1 Skedoms Foxy, äg: Maud Matsson

BARN MED HUND
Foto: Eliza Kajanus
1. Max Igor 6 år gammal visar engelsk setter Pigalle

BEST IN WEEKEND

IRSH J Huntman's Mac Laughlin, äg: Inger Fredriksson

KM APPORTERING
1. IRS J Huntman's Mac Laughlin, äg: Ingrid Fredriksson
2. ES Falcsagans Calle, äg: Hans Eklund
3. GS J Markusfjellet's Efo Cherie, äg. Marie Köhler

KM I SKYTTE
Resultat har ej inkommit.



GORDON SETTER
Foto: Margareta Nordh
BIR Mountaineer's & Chivas BIM Mountaineer's Della

GSH Florry's Jiggolo, 1 Junkl, 2 Jkkl, äg: Margareta Uhlhorn
GSH Florry's Joker, 1 Junkl, 2 Jkkl, äg: Anette Stener
GSH Mountaineer's Chivas, 1 Jkl, 1 Jkkl, CK, 1 Bhkl, CERT, BIR, BIS-4, äg. Ann-Kristin Efstratiadis
GSH Mountaineer's Como, 2 Ökl, äg: William Rasmussen

GST Florry's Jasmin, 1 Junkl, 1 Junkkl, HP, äg: Birgitta Åberg
GST Glavaris B Gnizta, 2 Junkl, äg: Jane Hagström
GST Glavaris B Lizette, 2 junkl, äg: Kerstin Thunmarker
GST Gråsjövalens Ztella, 1Ukl, 1Ukk, HP, äg: Eva Loy
GST Glavaris All Saint's Aska, 1 Jkl, 2 Jkkl, äg: Jane Hagström
GST Markusfjellet's Efo Cherie, 2 Jkl, äg: Maria Köhler
GST Mountaineer's Della, 1 Jkl, 1 Jkkl, CK, 1 Btkl, CERT, BIM, äg: Ann-Kristin Efstratiadis
GST Florry's Indra, 1 Ökl, 1 Ökkl, CK, 2 Btkl, äg:Birgitta Åberg
GST Springstar's Ptarmigan, 2 Ökl, äg: Stefan Granqvist
GST Gråsjövalens Lina, 1 Vetkl, äg: Eva & Thomas Loy

Florry's Kennel, uppfödare: Birgitta Åberg 1 Uppkl, HP

ENGELSK SETTER
ESH Falcsagans Alex, 3 Junkl, äg: Madeleine Jordestam
ESH Falcsagans Aros, 2 Junkl, äg: Fredrik Wilén
ESH Falcsagans Atlas, 1 Junkl, 1 Junkkl, äg:Jimmy Iwung
ESH Eddie, 2 Ukl, äg: Elisabeth Hållbus
ESH Lappvikens Ecko, 1 Ukl, 2 Ukk, CK, äg: Ulla Lindqvist
ESH Peps, 1Ukl, 3 Ukk, äg: Jan Eggens
ESH Trulls, 1 Ukl, 1 Ukk, CK, äg: Per-Erik Persson
ESH Björnåns A Zäta, 1 Jkl, 1 Jkkl, CK, 1 Bhkl, CERT, BIM, äg: Arne Pedersen
ESH Falcsagans Dino, 1 Jkl, 4 Jkkl, äg: Åke Johnsson, Margareta Nord
ESH Högfjällshundens D-Boss, 1 Jkl, 2 Jkkl, CK, 2 Bhkl, CERT, äg: Anette Van Kuijl
ESH Tallholmens Figaro, 1Jkl, 3 Jkkl, CK, CERT, äg: Ulla Jebsen
ESH Åshamras J-Zäta, 1 Jkl, R-kkl, äg: Ulla Lindqvist
ESH Falcsagans Basil, 1 Ökl, 1 Ökk, CK, 3 Bhkl, äg: Hans Eklund
ESH Falcsagans Calle, 1 Ökl, 3 Ökk, CK, R-Bhkl, äg: Hans Eklund
ESH Gorkmyrans Albin-Am, 1 Ökl, äg: Elenor Willhans
ESH Lord-Calvert, 3 Ökl, äg: Lisbeth Gunnars
ESH Myrhedens I-Immer, 2 Ökl, äg: Anne Bünsow
ESH Pluto-Flame, 2 Ökl, äg: Emma Nygren
ESH Tippen, 1 Ökl, 4 Ökk, äg: Mats Eliasson
ESH Viltungla Hobbe, 1 Ökl, R-Ökk, äg: Fredrik Wilén
ESH Ödebygdens E Mambo, 1 Ökl, 2 Ökk, CK, 4 Bhkl, äg: Bo Ludin

EST Disl, 1 Junkl, 2 Junkkl, äg: Eva Adolfsson
EST Falcsagans Alessi, 1 Junkl, 1 Junkkl, äg: Jan Sjöstedt
EST Cilla, 1 Ukl, 2 Ukk, HP, äg: Lars Gunnars
EST Tanja, 1 Ukl, 1 Ukk, HP, äg: Mia Döl
EST Björnåns A Magda, 1 Jkl, 1 Jkkl, CK, 2 Btkl, CERT, äg:Ulf Johansson
EST Falcsagans Bella, 1Jkl, 2 Jkkl, CK, 3 Btkl, CERT, äg: Margareta Nord & Åke Johnsson
EST Heta-Salsa, 2 Jkl, äg: Ann-Margrete Ronnersjö
EST Matsåsens Nova, 1 Jkl, 4 Jkkl, äg: Mia Döhl
EST Sönnanåen's Samba Liten, 1 Jkl, äg: Björn Ström
EST Viltungla Himla, 1 Jkl, R-Jkkl, äg: Lilian & Sten Geijer
EST Ödebygdens F Pigalle, 1 Jkl, 3 Jkkl, CK, 4 Btkl, CERT, äg: Eliza Kajanus
EST Björnåns A Billan, 1 Ökl, 1 Ökk, CK, R-Btkl, äg: Åsa Aldingsson
EST Borta Med Vindens Briz, 2 Ökl, äg: Maud Matsson
EST Falcsagans Bianca, 2 Ökl, äg: Åke Johnsson & Margareta Nord
EST Flames-Idun 1 Ökl, 2 Ökk, CK, äg: Vivian Hammarfäll
EST Lappvikens Clara 1 Chkl, CK, 1 Btkl, BIR, BIS-1, äg: Ulf Johansson
EST Skedoms Foxy, 1 Vetkl, CK, Bästa Veteran 2, äg. Maud Matsson

EST Falcsagans Daisy, 1 HP Avelskl , 1 Avelskk, Bästa Avelsklass 1
EST Matsåsens Nova, 1 HP Avelskl , 2 Avelskk

Falcsagans Kennel, Nord Margareta & Johnsson Åke, 1 HP Uppfkl , 1 Uppfkk,
Bästa Uppfödargrupp 2
Döl Mia & Jonas, 1 HP Uppkl , 2 Uppfkk


BIR Lappvikens Clara & BIM Björnåns A Zäta

POINTER
PH Ackers Rex Regent , 1 Junkl, 3 Junkkl, äg: Peder Sanström
PH Ackers Rex Royal, 1 Junkl, 2 junkkl, HP, äg: Jörgen Nordh
PH Carnbrings Cent, 2 Junkl, äg: Benny Holm
PH Holmstas Sorro, 1 Junkl, 1 Junkkl, HP, äg: Marianne Dahl
PH Pax, 1 Ukl, 2 Ukk, äg: Jonas Gustafsson
PH Pålamalmens Zico, 1 Ukl, 1Ukk, CK, 2 Bhkl, äg: Tomas Rhönnstad
PH Västan-Åns Spirou, 1 Jkl, 1 Jkkl, CK, 1 Bhkl, CERT, BIR, BIS-3, äg: Eva-Mia Sjölin
PH Hallnäsets Leonardo Da Vinci, 1 Ökl, 1 Ökk, äg: Olof & Pia Hultgren

PT Ackers Regina Rizzla, 2 Junkl, äg: Stephan Ackerstierna
PT Carnbrings City, 1 junkl, 4 Junkkl, äg: Carnbrings Consulting
PT Holmstas Saga, 1 Junkl, 1 Junkkl, HP, äg: Bengt Öström
PT Holmstas Scila, 1 Junkl, 3 Junkkl, HP, äg: Margaretha Jansson
PT Holmstas Signe, 1 Junkl, 2 Junkkl, HP, äg: Bengt Öström
PT Österviks-Ratina, 1 Junkl, R-Junkkl, äg: Stephanie Giesecke
PT Västan-Åns Spira, 1 Jkl, 2 Jkkl, äg: Berit Funkqvist
PT Östbergets Quibelle, 1 Jkl, 1 Jkkl, äg: Klas Norén
PT Riddarsporrens Fauna, 1 Ökl, 1 Ökk, CK, 1 Btkl, BIM, äg: Ewa Thalin

Holmstas Kennel, uppfödare: Bengt Öström, 1 HP Uppfkk, Bästa Uppfödargrupp 1


BIR Västan-Åns Spirou & BIM Riddarsporrens Fauna

IRLÄNDSK RÖD SETTER
IRSH Den Röde Jägaren Bastian Jr, 1 Junkl, 1 Junkkl, HP, äg: Jan Ekebjär
IRSH Harthavens Eros, 1 Ukl, 1 Ukk, CK, äg: Anna Karlegård
IRSH Ampi, 1 Jkl, 2 Jkkl, CK, 2 Bhkl, CERT, äg: Roland Olsson
IRSH Huntman's Mac Laughlin, 1 Jkl, 1 Jkkl, CK, 1 Bhkl, BIR, BIS-2, äg: Inger Fredriksson
IRSH Harthavens Johnny The Fox, 1 Ökl, 3 Ökk, äg: Eva Broberger
IRSH Huntman's Flax, 1 Ökl, 2 Ökk, CK, R-Bhkl, äg: Fredrik Boström
IRSH Rastorps Norton, 1 Ökl, 1 Ökk, CK, 4 Bhkl, äg: Annelie Ek
IRSH Red Tails Zulu Warrior, 1 Vetkl, CK, 3 Bhkl, Bästa Veteran 1, äg: Fredrik Wilén

IRST Aktiva, 1 Junkl, 1 Junkkl, äg: Ingemar Berling
IRST Den Röde Jägaren Alaya, 2 Junkl, äg: Ulla Hansson
IRST Hadselöya's Ami II, 2 Junkl, äg: Ulf Johansson
IRST Neadalens Cisco, 1 Jkl, 1 Jkkl, CK, 2 Btkl, CERT, äg: Markku Nikkola
IRST Harthavens Dedication, 1 Ökl, 1 Ökk, CK, 1 Btkl, BIM, äg. Jörgen Andersson

BIR Huntman's Mac Laughlin & BIM Harthavens Dedication