MFK's prov & utställningar 2007

  Sälen 14-15 april (fjällprov)
 Garpenberg 9 juni (utställning & KM-apport)
  Älvdalen 25-26 augusti (skogsprov)
  Långtora 15-16 september (fältprov)
  Kaptensgården 27-28 oktober (fältprov)
  Dylta 3-4 november (fälltprov)

Kaptensgården 27-28 oktober 2007

Domare
Lördag: Staffan Emmoth & Lars Thulin.
Söndag: Gunnar Gundersen och Björn Myhr, båda från Norge.

Unghundsklass
1 ukl PT Kiwi & Leonora Jonsson
2 ukl PH Bronspilens Adante & Ulf Boström
3 ukl Carnbrings Acta & Gunilla Karlsson

Öppenklass
1 ökl Hp PT Luthagens Cleo & Karin Thulin
2 ökl IRSH Huntmans Mac Laughlin & Inger H Fredriksson
2 ökl PH Ackers O´Boy & Christer Ornby
3 ökl IRVSH Craigrua Rouge & Gun Carmland


MFK, KAPTENSGÅRDEN 20071027 FÄLTPROV
Ant startande: 54 / ES: 12 GS: 13 IRS: 10 IRVS: 1 P: 18. Antal partier: 4
UKL: ES: 4 GS: 5 IRS: 2 IRVS: 0 P: 9 Totalt: 20
ÖKL: ES: 8 GS: 8 IRS: 8 IRVS: 1 P: 9 Totalt: 34
SKL: ES: 0 GS: 0 IRS: 0 IRVS: 0 P: 0 Totalt: 0
Pristagare: ES: 0 (0%) GS: 0 (0%) IRS: 1 (10%) IRVS: 1 (100%) P: 5 (28%) Totalt: 7 (13%)


2 ukl Bronspilens Adante & Ulf Boström


Kommissarie & skytt Peder Sandström
och domare Lasse Thulin

2 ökl Huntmans Mac Laughlin "Loffe"
& Inger H Fredriksson


2 ökl Ackers O'boy & Christer Ornby


Mer bilder från Kaptensgården


Domare: THULIN LARS
Provdag 20071027 Partinr: 1
PT Sunhouse Ice Skater S32318/2006, Äg Olsson Berit, Örebro 0 Ukl
IRST "US" Juli S15879/2007, Äg Olsson Roland, Nås 0 Ukl
GST Idrefjällens Zamba S19020/2006, Äg Nordin Stefan, Idre 0 Ukl
GST Likko's Stella S16526/2007, Äg Byberg Catarina, Karlstad 0 Ukl
GST Zettertjärns Chanti S49712/2006, Äg Ohlsson Fredrik, Bålsta 0 Ukl
IRSH Huntman's Mac Laughlin S19917/2000, Äg Fredriksson Inger, Värmdö 2 Ökl
PT Holmstas Saga S40935/2005, Äg Öström Bengt, Fjärdhundra 0 Ökl
IRST Rastorps Tyra S23249/2001, Äg Jonsson Mayvor, Vintrosa 0 Ökl
IRST "us" Godis S42270/2003, Äg Wassberg Claes, Stenhamra 0 Ökl
EST Borta Med Vindens Briz S32363/2000, Äg Matsson Maud, Grisslehamn 0 Ökl
GSH Mountaineer's Como S41702/2003, Äg Rasmussen William, Bålsta 0 Ökl
GST Gordvalls Krösa S56843/2003, Äg Andreasson Niklas, Alingsås 0 Ökl
GST Gordvalls Nike Ii S48749/2005, Äg Widlund Henrik, Degerfors 0 Ökl

Domare: EMMOTH STAFFAN
Provdag 20071027 Partinr: 2
PH Bronspilens Adante S24999/2006, Äg Boström Ulf, Strängnäs 2 Ukl
PH Vattviken's Liquorice S14338/2007, Äg Andersson Agneta, Njurunda 0 Ukl
PT Vattviken's Lakrits S14333/2007, Äg Andersson Agneta, Njurunda 0 Ukl
ESH Härkmoen's Bravo S37747/2006, Äg Andersson Jan-Olof, Enviken 0 Ukl
EST Tallholmens Grynet S38131/2006, Äg Ivemyr Lennart, Köping 0 Ukl
EST Östkysten's Ida S47496/2006, Äg Johnsson Åke, Mölnbo 0 Ukl
PH Ackers Oboy S33497/2001, Äg Ackerstierna Stephan, Enköping 2 Ökl
IRST Huntman's Gwen S15953/2004, Äg Hansson Anders, Askersund 0 Ökl
IRST Huntman's Honey S32454/2005, Äg Hansson Anders, Askersund 0 Ökl
ESH Falcsagans Alex S34805/2005, Äg Jordestam Madeleine, Bandhagen 0 Ökl
ESH Falcsagans Atlas S34806/2005, Äg Iwung Jimmy, Vikbolandet 0 Ökl
ESH Trulls S25193/2005, Äg Persson Per-Erik, Malung 0 Ökl
EST Falcsagans Bella S27511/2004, Äg Nord Margareta, Mölnbo 0 Ökl

Domare: GUNDERSEN GUNNAR
Provdag 20071028 Partinr: 3
PT Kiwi S29256/2006, Äg Jonsson Leonora, Kolbäck 1 Ukl Hp
PT Carnbrings Acta S31998/2006, Äg Karlsson Gunilla, Krylbo 3 Ukl
PH Bronspilens Adante S24999/2006, Äg Boström Ulf, Strängnäs 0 Ukl
PT Vattviken's Lakrits S14333/2007, Äg Andersson Agneta, Njurunda 0 Ukl
PT Karacanis Iza S41115/2006, Äg Andersson Bengt, Mora 0 Ukl
IRST "us" Juli S15879/2007, Äg Olsson Roland, Nås 0 Ukl
EST Björnåns B Aprilia S22091/2006, Äg Larsson Anders, Orsa 0 Ukl
GST Idrefjällens Zamba S19020/2006, Äg Nordin Stefan, Idre 0 Ukl
GST Zettertjärns Chanti S49712/2006, Äg Ohlsson Fredrik, Bålsta 0 Ukl
IRVSH Craigrua Rogue S27767/2001, Äg Carmland Gun, Karlstad 3 Ökl
PH Borgeflon's Tn Lex S63513/2003, Äg Vikmo Leif, Uddevalla 0 Ökl
PH Lapetits Rozz S53667/2000, Äg Persson Leif, Dyltabruk 0 Ökl
IRSH Rastorps Troll S23247/2001, Äg Hagerlund Tommy, Åmmeberg 0 Ökl
IRSH Red Garlic's Gourmé S39191/2005, Äg Andersson Agneta, Njurunda 0 Ökl

Domare: MYHRE BJØRN
Provdag 20071028 Partinr: 4
PT Luthagens Cleo S16569/2004, Äg Thulin Karin, Storvreta 1 Ökl Hp
PH Aeris Se Hustler S59423/2004, Äg Larsson Johan, Sandviken 0 Ökl
PH Hallnäsets Leonardo Da Vinci S30306/2004, Äg Hultgren Olof Pia, Lidingö 0 Ökl
PH Luthagens Coyo S16562/2004, Äg Engberg Peter, Stöde 0 Ökl
PT Pålamalmens Zanna S65543/2004, Äg Cederström Anders, Tullinge 0 Ökl
IRSH Rastorps Nasdaq S43510/2004, Äg Jonsson Mayvor, Vintrosa 0 Ökl
ESH Högfjällshundens Echo S39486/2004, Äg Walerud Bengt, Djursholm 0 Ökl
ESH Trulls S25193/2005, Äg Persson Per-Erik, Malung 0 Ökl
EST Falcsagans Alessi S34812/2005, Äg Sjöstedt Jan-Evert, Nyköping 0 Ökl
GSH Mountaineer's Como S41702/2003, Äg Rasmussen William, Bålsta 0 Ökl
GSH Svartekällans Yatzy S36782/2004, Äg Stenson Bengt, Varberg 0 Ökl
GST Gordvalls Krösa S56843/2003, Äg Andreasson Niklas, Alingsås 0 Ökl
GST Gordvalls Nike Ii S48749/2005, Äg Widlund Henrik, Degerfors 0 Ökl
GST Svartekällans Xita S34815/2004, Äg Stenson Agneta, Varberg 0 Ökl