MFK's prov & utställningar 2007
BIS Lyngbergas Carro
Best In Show Lyngbergas Carro

Ännu en fantastisk Garpenbershelg har nu avslutats.
Ett stort tack! för ett suveränt arbete till alla funktionärer: Sirpa, som begick sitt elddop som kommissarie med den äran, Margareta som styrt och ställt, fixat och trixat som alltid, Hasse och Eva som ordnat med logi och massor med annat, Elisabeth E som ordnat med rosetter, mat till styrelsemötet med mera, Hasse E och Janne F som skötte apportmästerskapet, vårt utställnings-sekretariat Eva S och Maria K som slet i värmen, och sist men inte minst vår utställningsdomare Marina Bengtsson som i gassande värme orkade med att med knivskarp precision döma 65 hundar utan andra avbrott än en klunk vatten ibland. Hennes smittande glada humör satte dessutom en mycket trevlig prägel på hela tillställningen.
Stort tack till alla, och känn er riktigt stolta över er insats. Vi är det.
Hälsar Styrelsen

  Sälen 14-15 april (fjällprov)
 Garpenberg 9 juni (utställning & KM-apport)
  Älvdalen 25-26 augusti (skogsprov)
  Långtora 15-16 september (fältprov)
  Kaptensgården 27-28 oktober (fältprov)
  Dylta 3-4 november (fälltprov)

Marina BengtssonGarpenberg 9 juni 2007

UTSTÄLLNING
Domare: Marina Bengtsson

*** BEST IN SHOW ***

BIS-1 PT J LYNGBERGAS CARRO
äg. Carina Uhlén

BIS-2 ESH J Vinsterfjellets Vito av Höjmyra´s
äg. Svein Borgen

BIS-3 IRSH J Rastorps Nasdaq
äg. Mayvor Jonsson

BIS-4 IRVST Påtå Beata-Kajsa
äg. Mayvor Jonsson

BIS-R GST Glavaris B Zazza
äg. Anders Westerlund

BIW Tallholmens Figaro
Best In Weekend Tallholmens Figaro "Fimpen"
1 jaktklass & Vinnare av KM-apport

NYTT!! Alla kritiker från utställningen finns här!




BIS Valp-1
1. IRST Rastorps Enira
  BÄSTA VALP
1. IRST Rastorps Enira S12665/2007
äg. Mayvor Jonsson

2. PT Trollmossens Keffi S13190/2007
äg. Christina Krumlinde

3. ESH Atcho S14298/2007
äg. William Rasmussen
BIS Valp-2
BIS Valp-3

BÄSTA VETERAN
BIS Veteran-1
1. IRSH Red Tails Zulu Warrior S42374/98
äg. Fredrik Wile'n
 
BIS Veteran-2
2. GST SV-04 Martinis Julia
S18254/99 äg. Linda Eriksson

BIS Veteran-3
3. EST J SUCh LP1 Skedoms Foxy
S54566/94 äg. Maud Matsson

BÄSTA UPPFÖDARGRUPP
Bästa uppfödargrupp 1 ES Falcsagans Kennel (Bianca, Alessi, Aros, Calle), uppf: Margareta Nordh och Åke Johnsson

JUNIOR HANDLING
1. Emelie Alnesved, 12 år med ESH Viltungla Hobbe
2. Rebecka Olsson, 12 år med GST Zettertjärns Chanti


KM APPORT
1. ESH J Tallholmens Figaro BIW-1 äg: Ulla Jebsen, förare Lennart Ivemyr
2. IRSH Huntmans Mac Laughlin äg: Inger Fredriksson
3. GSH Mountaineer’s Como äg: William Rasmussen
4. EST Falksagans Alessi äg: Jan-Evert Sjöstedt
5. ESH Viltungla Hobbe äg: Fredrik Wil'en

ENGELSK SETTER
BIR & BIM
ESH Atcho, 1 Hp, Valpkl, BIS VALP- 3, äg: William Rasmussen
ESH Birk 1 Junkl, 3 Junkk, äg: Birgitta Andersson
ESH Myrhedens J-Rossi 1 Junkl, 1 Junkk, CK, 2 Bhkl, äg: Anette Wall
ESH Ödebygdens I Isac 1 Junkl, 2 Junkk, Hp, äg: Per-Olov Persson
ESH J Björnåns A Zäta 1 Jkl, 3 Jkk, äg: Arne Pedersen
ESH J Falcsagans Aros 2 Jkl, äg: Fredrik Wile’n
ESH J Tallholmens Figaro 1Jkl, 4 Jkk, äg: Ulla Jebsen
ESH J Trulls 1 Jkl, 2Jkk, CK, CERT, 4 Bhkl, äg: Per-Erik Persson
ESH J Vinsterfjellet Vito Av Höimyra’s 1 Jkl, 1 Jkk, CK, CERT, 1 Bhkl, BIR, BIS-2, äg: Svein Borgen
ESH Falcsagans Calle 1 Ökl, 1 Ökkl, CK, 3 Bhkl, äg: Hans Eklund
ESH Viltungla Hobbe 1 Ökl, 2 Ökkl, CK, R Bhkl, äg: Fredrik Wile’n
EST Myrhedens J-Nike 1 Junkl, 3 Junkk, äg: Anna Jönsson
EST Ödebygdens I Daizy 1 Junkl, 2 Junkk, Hp, äg: Sirpa Järlefors
EST Östkysten’s Ida 1 Junkl, 1Junkk, Hp, äg: Åke Johnsson
EST J Disl 1 Jkl, 1 Jkk, äg: Eva Adolfsson
EST Falcsagans Alessi 2 Jkl, äg: Jan Sjöstedt
EST Falcsagans Bianca 1 Ökl, 2 Ökkl, äg: Margareta Nord
EST Tanja 1 Ökl, 1 Ökkl, CK, 2 Btkl, äg: Mia Döl
EST J SUCH Ödebygdens F Dixi 1 Champkl, CK, 1 Btkl, BIM, äg: Jan-Olof Tano
EST LP1 J SUCH Skedoms Foxy 1 Vetkl, Hp, Bästa Veteran 3, äg: Maud Mattsson
ES Falcsagans Kennel 1 Uppfkl, Hp, Bästa Uppfödarklass 1, äg: Margareta Nord & Åke Johnsson

POINTER
BIR & BIS BIM
PH Trollmossens Krut 2 valpkl Hp, äg: Christina Krumlinde
PH Trollmossens Kvick 1 valpkl Hp BIM valp , äg: Hanna Ståhlberg
PT Trollmossens Keffi 1 valpkl Hp, BIR valp, BIS-valp 2, äg: Christina Krumlinde
PH Carnbrimgs Amok 1 Junkl, 2 Junkk, äg: Magnus Söderberg
PH Carnbrings Aros 1 Junkl, 1 Junkk Hp, äg: MalinCarnbring
PH Viijägarens Granit 1 Ukl, 1 Ukk, äg: Mats Gradin
PH J Karacanis Hugo Boss 1 Jkl, 1 Jkk, CK, CERT, 1 Bhkl, BIM, äg: Carl-Erik Brandberg
PH J Österviks-Ramses 1 Jkl, 1 Jkk, CK, CERT, 3 Bhkl, äg: Bernt Belt
PH Borgeflon’s Bruno Af Imnäs 2 Ökl, äg: Christer Olsson
PH Holmstas Sorro 2 Ökl, äg: Marianne Dahl
PH J SUCH Altegeinos Ippe 1 Vetkl CK, 2 Bhkl, äg: Ingemar Hedh
PT Doris 1 Junkl, 3 Junkk, äg: Ann-Marie Westberg
PT Kiwi 1 Junkl, 4 Junkk, äg: Leonora Jonsson
PT Langgrubbans Billan 1 Junkl, 1 Junkk, Hp, äg: Mats Josefsson
PT Tyra 1 Junkl, 2 Junkk, Hp, äg: Rune Furuhed
PT Viijägarens Gnistra 2 Ukl, äg: Lisbeth Boden
PT J Axa 2 Jkl, äg: Christina Krumlinde
PT J Holmstas Saga 2 Jkl, äg: Bengt Öström
PT J Holmstas Signe 1 Jkl, 2 Jkk, äg: Bengt Öström
PT J Lyngberga Carro 1 Jkl, 1Jkk, CK, CERT, 1 Bhkl, BIR, BIS-1, äg: Carina Uhlén
PT Holmstas Scila 1Ökl, R Ökkl, äg: Margaretha Jansson
PT Luthagens Cleo 1 Ökl, 3 Ökkl, CK, 4 Btkl, äg: Karin Thulin
PT Pax Mariae Dictum Factum 1 Ökl, 2 Ökkl, CK, 3 Btkl, äg: Ann-Marie Westberg
PT Prippbäckens Amber 1Ökl, 1 Ökkl, CK, 2 Btkl, äg: Anders Gravås
PT Våsjöen’s Bella Vi Ola 1 Ökl, 4 Ökkl, äg: Ingemar Hed
PT Öb’s Tintin 2 Ökl, äg: Peter Ingrids
P Holmstas Kennel 1 Uppfkl Hp, Bengt Öström

IRLÄNDSK RÖD SETTER
BIR Rastorps Nasdaq BIM Rastorps Tyra
IRST Rastorps Enira 1valpkl Hp, BIR valp, BIS Valp-1, äg: Mayvor Jonsson
IRSH J Den Röde Jägaren Viking 1 Jkl, 2 Jkk, äg: Richard Johansson
IRSH J Huntman’s Mac Laughlin 1 Jkl, 1 Jkk, äg: Inger Fredriksson
IRSH Rastorps Nasdaq 1 Ökl, 1Ökkl, CK, 1 Bhkl, BIR, BIS-3, äg: Mayvor Jonsson
IRSH Red Tails Zulu Warrior 1 Vetkl, Hp, Bästa Veteran 1, äg: Fredrik Wile’n
IRST J Den Röde Jägaren Alaya 1 Jkl, 1 Jkk, äg: Ulla Nikkola
IRST Rastorps Tyra 1 Ökl, 1 Ökkl, CK, 1 Btkl, BIM, äg: Mayvor Jonsson

IRLÄNDSK RÖD OCH VIT SETTER
BIR & BIS-4
BIR PÅTÅ Beata-Kajsa S27041/2005, 1 Ökl, 1 Ökkl, CK, 1 Btkl, BIR, BIS-4, äg: Mayvor Jonsson

GORDON SETTER
BIS
GST Mountaineer’s Fenya 1 Junkl, 2 Junkk, äg: Anna Åsengård
GST Zettertjärns Chanti 1 Junkl, 1 Junkk, äg: Fredrik Ohlsson
GST Glavaris B Zazza 1 Ukl, 1 Ukkl, CK, 1 Btkl, BIR, BIS-R, äg: Anders Westerlund
GST J Åshöjdens Scrollan 1 Jkl, 1 Jkk, äg: Lars järlefors
GST Florry’s Indra 1 Ökl, 1 Ökkl, CK, 3 Btkl, äg: Birgitta Åberg
GST Florry’s Jasmin 2 Ökl, äg: Birgitta Åberg
GST Gråsjövalens Ztella 2 Ökl, äg: Eva Loy
GST Isliljans Winnie 1 Ökl, 2 Ökkl, CK, 4 Btkl, äg: Linda Eriksson
GST SV-04 Martinis Julia 1 Vetkl, CK, 2 Btkl, Bästa Veteran 2

Mer bilder finns
här!