Resultat - MFK's prov & utställningar 2012

  Sälen 26-27 mars (fjällprov)
  Säter/Garpenberg 9-10 juni (utställning & KM-apport)
  Långtora 14-16 september (fältprov)
  Sälen 29-30 september (fjällprov)
  Älvdalen 6-7 oktober (skogsprov)
  Bolunda 27-28 oktober (fältprov)
  Alunda Tuna 3-4 november (fältprov)


MFK´s klubbhelg i Säter & Garpenberg 9-10 juni 2012

BEST IN WEEKEND

1002
Best In Weekend! PT Tjäderhedens Jessie & Fredrik Nyström



TACK! till våra sponsorer!

www.eukanuba.se

www.eckerolinjen.se
Grisslehamn-Åland 2 timmar






Hej alla medlemmar!
Vi vill, som arrangörer, tacka er alla som kom till vår aktivitetshelg, det var fantastiskt att kunna samla så många av MFK:s medlemmar. Roligt att få stifta bekantskap med er och hoppas på att vi ses framöver i olika sammanhang. Om det är någon som känner att de vill hjälpa till, på något sätt inom MFK, så hör gärna av er till någon i styrelsen.

Vi vill även tacka de som ställde upp under de här dagarna, för att göra dem innehållsrika för våra medlemmar.

Vi välkomnar er till Säter nästa år igen, då vi har både aktiviteter och utställningen på campingen. Ha en bra sommar, så hörs vi till hösten igen.

PSST! Berätta gärna för andra medlemmar om vår helg, så blir vi ännu fler nästa år.

Marianne Dalunde & Lisbeth Bodén


BEST IN SHOW
1:a EST Myrhedens K Enja, ägare Susanne Asplund
2:a IRST Honeygardens Lady Chatterly, ägare Tomas Wiklund
3:a PT Anneborgs Kiwi, ägare Leonora Jonsson
4:a GST Avalonian's Beisla, ägare Charlotte Holst

1610
BIS-1 Myrhedens K Enja, ägare Susanne Asplund

1603
BIS-3 Anneborgs Kiwi, ägare Leonora Jonsson
1614
BIS-2 Honeygardens Lady Chatterly, ägare Tomas Wiklund

1290
BIS-4 Avalonian's Beisla, ägare Charlotte Holst

KM-APPORT lördag 9/6

1:a PT Viijägarens Gnistra "Rusa" & Lisbeth Boden
2:a PT Tjäderhedens Jessie & Fredrik Nyström
3:a ESH Faulfossen's VK Doon & Claes Lindström



524
2:a PT Tjäderhedens Jessie & Fredrik Nyström
663
1:a PT Viijägarens Gnistra "Rusa" & Lisbeth Boden

479
3:a ESH Faulfossen's VK Doon & Claes Lindström


POINTER

Hanar - Juniorklass
Anneborg's Kiwano Excellent 2
Björnnålia's Jackpot Excellent 1
Borgeflon's Jl Unzo Good
Borgeflon's Jl Usko Very good 3

Hanar - Jaktklass
Borgeflon's Cj Pils Excellent 2 Ck Bhkl-2
Härjarös Quest Excellent 1 Ck Bhkl-1 Cert BIM

Tikar - Juniorklass
Anneborg's Cherry Excellent 1 Ck Btkl-2
Södersjöns Singla Excellent 2
V-Skalets Kajsa Kavat Excellent 3

Tikar - Jaktklass
Anneborg's Kiwi Excellent 1 Ck Btkl-1 BIR BIS-3
Anneborg's Nässla Excellent 2 Ck Btkl-3 Cert
Luthagens Du Etta Excellent
Milrökens Tine Excellent
Skeirutj Spira Excellent
Tjäderhedens I Jessi Excellent 3 Ck Btkl-4 R-Cert
Viijägarens Boira Excellent 4 Ck
Viijägarens Gnistra Excellent

Tikar - Öppen klass
Viijägarens Xatia Excellent 1
Västan-Åns Izarra Excellent 2

Uppfödarklass
Anneborg's 1 Hp

********************************

IRLÄNDSK RÖD SETTER

Hanar - Juniorklass
Björnåns G Gizzmo Very good 4
Coxokhol Eager Beaver Excellent 2 Ck Bhkl-2
Laiza' Elliot Excellent 1 Ck Bhkl-1 BIM
Remkilens Ringo Excellent 3

Hanar - Öppen klass
Applegrove Will Scarlet Very good 4
Björnåns D Duncan Excellent 1
Laiza's Dazzle Diesel Excellent 3
"US" Ricco Excellent 2

Tikar - Juniorklass
Björnåns F Fixxa Excellent 1
Laiza's Edelweiss Very good 2

Tikar - Unghundsklass
Björnåns G Gila Very good 1

Tikar - Jaktklass
Björnåns C Tia Maria Excellent 1 Ck Btkl-2 Cert

Tikar - Öppen klass
Higher And Higher Morning Jewel Very good 2
Laiza's Do You Love Me Excellent 1

Tikar - Championklass
Honeygardens Lady Chatterly Excellent 1 Ck Btkl-1 BIR BIS-2

Avelsklass
Vieksa's Tira 1 Hp

Uppfödarklass
Björnån's 2 Hp
Laiza's 1 Hp BIS-1 Uppfödargrupp


Mer bilder finns här!
/Maud
853
BIM Härjarös Quest

1051
BIM Laiza's Elliot

1543
BIM Falcsagans Fido

GORDON SETTER

Hanar - Juniorklass
Glavaris Dv Zlatan, Excellent 1
Glavaris Dv Ztorm, Excellent 2
Glavaris Dv Zvante, Excellent 3

Hanar - Öppen klass
Ekdalens Devil, Very good 2
Golden Pearl's Black Hot Zenzation, Excellent 1

Tikar - Juniorklass
Florry's Korina, Excellent 1 Ck Btkl-2
Glavaris Dv Ezter, Very good 2
Glavaris Dv Iza, Very good 3

Tikar - Unghundklass
Hagelsprutans Snabba Sota, Good

Tikar - Jaktklass
Avalonian's Beisla, Excellent 1 Ck Btkl-1 Cert BIR BIS-4
Matsåsens Miracle, Excellent 2

Tikar - Veteranklass
Glavaris All Saint's Aska, Excellent 1 Ck Btkl-3 BIS-1 veteran

Avelsklass
Zettertjärns Darling 1 Hp

Uppfödarklass
Glavaris 1 Hp

********************************

ENGELSK SETTER

Hanar - Juniorklass
Ares, Excellent 1
Falcsagans Kinto, Excellent 3
Falcsagans Kjapp, Excellent 4
Falcsagans Krutov, Excellent 2
Falcsagans Lotus, Very good
Tor Vg

Hanar - Jaktklass
Falcsagans Fido, Excellent 1 Ck Bhkl-1 BIM
Faulfossen's Vk Doon, Excellent 3 Ck Bhkl-4 R-Cert
Furukollen's Figo, Excellent 2 Ck Bhkl-2 Cert
Ohlsmyrens Aramis, Excellent 4

Hanar - Öppen klass
Björnåns E Vmax, Excellent 2
Laiza's Curtis, Excellent 1 Ck Bhkl-3
Sydvindens Jaguar, Excellent 3

Tikar - Juniorklass
Idun, Excellent 4
Ohlsmyrens Rospiga, Very good
Saga, Excellent 3
Utsjövallens First-Lady, Very good
Utsjövallens Hot-Sugar, Very good
Utsjövallens Little-Daisy, Very good
Utsjövallens Sweet-Honey, Excellent 2
Ödebygdens M Smilla, Excellent 1

Tikar - Unghundsklass
Falcsagans Java, Excellent 2 Ck Btkl-3
Falcsagans Jessi, Excellent 1 Ck Btkl-2

Tikar - Jaktklass
Högfjällshundens Ixa, Excellent 2 Ck R-Cert
Myrhedens K-Enja, Excellent 1 Ck Btkl-1 Cert BIR BIS-1
Utsjövallens Black-Beauty, Very good 3

Tikar - Öppen klass
Falcsagans Izanami, Excellent 1 Ck Btkl-4
Högfjällshundens Myran, Very good 3
Laiza's Cornelia, Excellent 2 Ck
Stjärnvallens Lärka, Good

Avelsklass
Falcsagans Blixten 1 Hp BIS-1 avelsgrupp
Högfjällshundens Ixa 2 Hp

Uppfödarklass
Falcsagans 1 Hp
Utsjövallens 2 Hp