MFK 50 år!

1968-2018

Resultat



Maila dina resultat till Maud
MFK Resultat!
Läs mer här!

Trossnäs 17-18/11
1 ukl Hp Danceätten´s Legray De Malou
1 ukl Vallarfjällets E-Arriba
1 ukl Borgeflons RX Beatrix
1 ukl Birdhunders Choice Rafa
2 ukl Zettertjärns Flizan
2 ukl Carnbrings Sipsmith
2 ukl Södersjöns Blixten
3 ukl Björnåns I Irra
3 ukl Iris
1 ökl Top Point Wilton
2 ökl V-skalets Snö
2 ökl Chriwalls I Win

1 ukl Hp Vallarfjällets E-Akii
1 ukl Södersjöns Rusty
2 ukl Hadselöyas Rapp
2 ukl Avalonians Gnista
2 ukl Danseättes Lemon De Malou
2 ukl Avalonians Gyda
2 ukl Vallarfjällets E-Arriba
3 ukl Barentsviddas Bianca I'lmavido
3 ukl Åshöjdens Min Mio
3 ukl Iris
3 ukl Zettertjärns Fräzig
3 ukl Björnåns I Irra
1 ukl Borgeflons RX Blanka Du Nord
2 ökl Vatnsendas Frakkur

Mantorp 4/11
1 ökl Carnbrings Rusty Nail

Långtora 26-28/10
1 skl Cert Vp Ripfinnarens ZM Enya
2 skl Vp Ohlsmyrens Rospiga
3 skl Artic's Point Redsweetsuger
4 skl Vp Ripfinnarens ZM Astrid
5 skl Ripfinnarens Zme Bugatti
6 skl Red Garlic's Sweet Potato
1 ukl Hp Bijan's Twist
1 ökl Falcsagans Sir Ludde
2 ökl Margårdens Racer
1 ukl Red Garlic's Lakrits
3 ukl Bournefields Pride and Prejudice
2 ökl Danguns S-Chasse
1 ukl Hp Södersjöns Sally
3 ökl Falcsagans Lotus
3 ökl Top Point Wilton
2 ukl Karsnäs Sherpa
3 ukl Red Garlic's Lakrits
2 ökl East Meadows Red Hot Chili
2 ökl Fasanens Lucky
3 ökl Top Point Wilton


Långtora 17/10
1 ukl Margårdens Explorer
3 ukl Bijan's Twist
3 ukl Södersjöns Jeff
2 ökl Carnbrings Rusty Nail
2 ökl Herrskapets Our Bandit
2 ökl Ripfinnarens ZME Peigi
1 ökl Bijan's Diamond
2 ukl Red Garlics Lakritz
2 ukl Bird Hunders Cholse Rush

STORT TACK till AMIR och LÅNGTORA HUND & JAKT!
Som med kort varsel kunde ta emot MFK 20/9 & 17/10 så vi kunde hållar prov när vi miste den planerade marken.


Vinnare av Fjäll-SM!
1 skl Red Garlics Sweet Potato
MFK Gotland 1-2/10
2 ukl Svartekällans Shadow
2 ukl Villestofes Saga
3 ukl Jakobslias Pricazzo
3 ökl Sveaborgs Z-Ceasar
2 ukl Milrökens Rembs Gioia

SSK's huvudprov 30/9
2 ökl Hagalidens Sweet Lord

MFK Långtora 20/9
1 ukl Hp Bijans Daimond
3 ökl Vp Landborgens Miss Money Penny


MFK Arboga 15/9
1 ukl Vallarfjällets E-Akii
3 ukl Red Garlic's Lingon
2 ukl Södersjöns Jeff
3 ukl Södersjöns Rusty
2 ökl Red Garlics Hot Habanero
3 ökl Top Point Minna
3 ukl Bournefield Pride and Prejudice
2 ukl Barentsviddas Sansa
3 ökl King Woodwelike of Scandiaca
3 ökl Glitterdalens B-Blaze


MFK Sälen 8-9/9
3 ukl gsh Zettertjärns Fräsig
2 ökl Chriwall's I Win
3 ökl Vp Björnåns H Monster


SNFK Arvidsjaur 9/9
2 ökl Grillsbergets Birk


MFK Älvdalen 1-2/9
1 ukl Zettertjärns Fräsig
2 ukl Zettertjärns Fräsig
1 ukl Zettertjärns Ginza
2 ukl Zettertjärns Ginza
2 ökl Vp Zettertjärns Snella
3 ökl VP Top Point Wilton
3 ökl Isliljans Yarrak
3 ökl Av Rabbelugn Unni

Resultat, kritiker & bilder finns här!


Bruksvallarna 19/8
2 ukl Högfjällshundens Ebbe
3 ökl Herrskapets our Bandit


KM Hagelskytte 19/5
Varpsund

1:a Mikael Larsson
2:a Alexander Ehrs
3:a Tommy Fridsjö


Sälen 29 april
1 ökl Jentefjellet's Linsi

Kritiker från Sälen

SM-Vinterfjäll 28/4
5 skl ck Red Garlics Sweet Potato


Herrskapets our Bandit
3 ukl Lofsdalen 22/4
1 ukl Hp Fjällpokalkval 25/4


Gotland MFK & FA 13-14/4
1 ökl Top Point Herta
3 skl Ripfinnarens ZME Bugatti


Långtora 6-8/4
1 ökl Ripfinnarens Bugatti
2 ökl Bijans Lucky
2 ukl Bijans Silver Pidgeon

3 ökl Danguns Furia "Stina"

1 ökl Falcsagans Odin
1 ökl Bijans Saga
1 ukl hp Södersjöns Holly
1 ukl hp Carnbrings Mombasa Club
3 ukl Zettertjärns Be Lycky Blizz
Resultat & bilder


Danska Pointerklubbens Grand Prix 4/4
3:a Top Point Wilton, Conny A


Danska Setterklubbens 100-årsjubileum 24/3
2 åk Red Garlics Sweet Potato
2 åk Overdrives Brutus

Danska Irländska Setterklubben 28/3
1 uk Red Garlics Ingefära


MFK's Vandringspriser

Stringos VP
Vallarfjällets C-Birk,
Birgitta Winberg
Bolidens VP
Vallarfjällets B-Atiz,
Birgitta Winberg
Gordonsetter VP
Grillbergets Birk,
Susanne Axelsson
Åke Berglunds VP
Idrefjällens Gracie, Maria Rull
Dagermokåsan
Hadselöyas Lilla My,
Maria Börnmo Johansson
Bästa unghund
Luthagens Edda, Karin Thulin
Bästa segrarklasshund
Ripfinnarens ZM Enya,
Tommy Hagerlund
Öppenklass diplom 1 ökl
Hadselöyas Azzi
Hadselöyas Lilla My
Top Point Kalla
Landborgens Miss Marple
Ripfinnarens ZM Enya
Fugledes Arrow
Södersjöns Tressette
Åshöjdens Zassa


St Hubertusprov 21/1
1:a Ohlsmyrens Rospiga & Maud M
2:a Södersjöns Ess & Conny A

St Hubertusprov 9/12
1:a Södersjöns Ess & Conny A
2:a Vallarfjällets A-Nasti & Maud M


Skicka in era resultat!
Då jag inte får ut listor på vem som är med i MFK och jag tyvärr inte känner er alla, så är det upp till er medlemmar att skicka in era resultat för att få dem redovisade på hemsida, bilder i årsbok & Avance m.m.
Tack för hjälpen! Maud


Noterat

Årets sista jaktprov!

17-18/11 Fältprov Trossnäs
Deltagarlistor finns här!

OBS! Samling kl 8:00


MFK 50 år!!!
Resultat Herrfallet

Best In Weeken!
Herrskapets On Top Of The World

Best In Show!
Badstuåsen's Nidaros

Vinnare KM Apport!
Viggo av Rabbelugn

Följande kennlar sponsrar MFK 50 årsfirande:

Avalonis Borta med Vindens
Viijägarens Falcsagans
Grillsbergets Herrskapets
Milrökens Södersjöns
Vallarfjällets Woodwelike
Björnåns Idrefjällens
Dreampoint Sweden
Fjälldemonens Luthagens


Visa att du är en MFK'are!

Beställ vår sköna kläder med MFK's broderade märke.

Keps, mörblå 75:-
Vindjacka, röd 300:-
Fleeceväst, blå 300:-


Se alla medlemsprylar här!


Nytt från SKK

SKK's policy för hundanvändning vid jaktprov, jaktträning och jakt

10 frågor om SKK's jakthundspolicy


Fågelhundsfilmer m.m.

Om du ledsnat på sol, regn, snö eller hundträning... så finns det några filmer att kika på här:
2008 KennelClub Champion Stake
Fasanjakt i Sverige

Här finns intressanta artiklar om fältfågel.
Utsättning av rapphöns


f

Kalendarium 2018

6-8/4 Fältprov Långtora
7/4 Årsmöte Långtora
7/4 Träning Långtora
13-14/4 Fältprov Gotland
28-29/4 Fjällprov Sälen
8+15/5 Hagelskytte med    instruktör, Mörkö
12/5 Utställning, Gotland.
   Domare Bo Wallin
19/5 Hagelskytte & KM Varpsund
23/5-19/6 ons. Hagelskytte Mörkö
26/5 Jaktlydnadskurs Forsmark
15-17/6 Klubbhelg Herrfallet: aktiviteter, KM-apport & jubileumsmiddag
17/6 Utställning, Herrfallet
   Domare Arvid Göransson
8/7 Apportkurs Nora
11-12/8 Dressyrkurs Malung
12/8 Hagelskytte, Uppsala
17-19/8 Fjällträning Sälen
17-19/8 Skogsträning
    Ulriksberg/Fredriksberg

1-2/9 Skogsprov Älvdalen
8-9/9 Fjällprov Sälen
15-17/9 Fältprov Arboga
20/9 Fältprov Långtora!
1-2/10 Fältprov Gotland
17/10 Fältprov Långtora!
26-28/10 Fältprov Långtora
17-18/11 Fältprov Trossnäs
31/12 Kom ihåg att lämna in dina provresultat för MFK's VP!

Kalendariumet uppdateras vartefter information kommer in.


Manustider för AVANCE

MFK-material skickas till Maud (ej annonser).

Nummer
1
2-3 Årsbok
4
Manusstopp
1/1
30/3
3/11
Utgivning
v.5
v.21
v.48


Vill du veta vad Årsmötet beslutade, vilka uppdrag som gavs och hur planerna ser ut för framtiden? Klicka på "Årsmöten" i menyn till vänster.



MFK efterlyser!
Provledare & kommissarier.
Vi behöver Din hjälp för att klara av prov-verksamheten! Du behöver inte ha speciela förkunskaper, bara lite ordning och reda :-)

Vi behöver hjälp i största allmänhet på prov, utställningar, träningar, mässor och andra evenemang. Du behöver inte ha specialkunskaper, alla kan hjälpa till med något. Ju fler vi är som hjälps åt, ju lättare och roligare blir det och så lär man känna fler. Höra av dej till någon i styrelsen. Du är välkommen!



f

Senaste uppdateringarna!
19/11 Resultat från Trossnäs
7/11 Resultat & kritiker Långtora 26-28/10
29/10 Hundar & valpar till salu
24/10 Kritiker från Långtora 17/10
20/10 Kritiker från Gotland
18/10 Kritik Långtora 20/9
18/10 Info om provet på Trossnäs
9/10 Kritiker från Arboga
9/10 Kritiker från Sälen
25/9 Kritiker från Älvdalen
25/6 Lite mer bilder från KM apport
19/6 Resultat från Herrfallet
26/5 Kritiker från Sälen
18/4 Kritiker från Långtora
13/4 Lite bilder från Långtora
10/4 Dragningslista - vann du!
16/2 Därför måste vi ställa in prov
14/11 Alla resultat & kritiker från 2017
Tider för träning av jakthundar
Anslagstavlan
MFK på FACEBOOK




www.eckerolinjen.se

MFK tackar sponsorerna som stödjer & möjliggör klubbens jubileumsarrangemang!

Rörvattnets Fjällhotell

Långtora hund och jakt

Chevalier

Masens Skinnspecialisten

Benny Melin

Agneta Andersson/Red Garlic's Kennel

Varpsund, Sveriges mest kompletta Skytteanläggning

Eva-Mia Sjölin

Ronney Sahlberg

Allt om Jakt och Vapen

Magasinets Keramik, hantverksbutik i Funäsdalen

Anicura Djursjukhuset Albano

* Dragningslista finns här! *
******************





www.langtorahundochjakt.se